5 Powodów Dla Których Siłownia Zmieni Twoje Życie

Aktualizacja: lut 12


Jestem stanowczym zwolennikiem aby każdy wybierał typ aktywności fizycznej który najbardziej mu odpowiada i który będzie skłonny utrzymać na zawsze. Koniec końców, nawet jeśli ułożę najbardziej efektywny i wyspecjalizowany program treningowy na świecie, a mój klient nie będzie go przestrzegał ponieważ nie lubi treningów siłowych – nigdy nie osiągniemy zamierzonych rezultatów. Dlatego każdy z moich klientów ma wolność wyboru co do preferowanej formy aktywności, ponieważ ćwiczyć można wszędzie. Jednak nie oznacza to że wszystkie formy treningu są sobie równe. Trening siłowy jest królem wśród innych form ćwiczeń i jest przeze mnie polecany każdej osobie która chciałaby: schudnąć, spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić kości, poprawić postawę, zwiększyć energię, wrócić do pełnej sprawności po urazie i wiele innych. Tak jest, trening siłowy jest dobry na wszystko i jak tylko zdałam sobie z tego sprawę, podjęłam decyzję o przekazaniu mojej wiedzy innym (stąd między innym wziął się ten blog :) ), aby wszyscy poznali korzyści płynące z ćwiczeń z obciążeniem. Oto 5 powodów dla których trening siłowy zmieni Twoje życie!1. Całkowita rekompozycja składu ciała


Na pewno wszystkie z nas niejednokrotnie widziały reklamy herbatek spalających tłuszcz czy magiczne diety dzięki którym zrzucimy 20kg w 7 dni. Mam nadzieję że nie wierzysz w ich skuteczność a jeśli nadal masz wątpliwości pozwól mi wyjaśnić dlaczego to nie działa.


Zacznijmy od herbatek – w jaki sposób powodują one spalanie tłuszczu? Bardzo proste. Nie powodują. A to dlatego że jedynym sposobem aby zacząć spalać tłuszcz jest wprowadzenie swojego organizmu w deficyt kalorii (to znaczy – spalamy więcej kalorii niż spożywamy). Żadna herbatka nie jest w stanie tego zrobić, a więc mit obalony.


Następne w kolejności są magiczne diety które obiecują że w krótkim czasie (10 dni, 2 tygodnie, miesiąc – to wszystko są bardzo krótkie terminy na drastyczne zmiany wagi ciała) stracisz dużą liczbę kilogramów.

Po pierwsze nawet jeśli rzekoma dieta zadziała utratą wagi, to jest to spowodowane tylko i wyłącznie wywołaniem deficytu kalorii, czyli nie ma za tym ukrytej żadnej magii i nie musisz oddawać swoich ciężko zarobionych pieniędzy komuś kto chce na Tobie zarobić kosztem Twojego zdrowia.

Po drugie, nawet jeśli schudniesz drastycznie tak jak zostało to obiecane przez producenta magicznej diety – po zakończeniu odchudzania i powrocie do normalnego odżywiania przybierzesz z powrotem na wadze, i to z nawiązką.

Dzieje się tak dlatego, że w przypadku gdy drastycznie zmniejszymy ilość spożywanego pokarmu, nasz organizm rozumie że nastała „epoka głodu” i reguluje wszystkie procesy aby przetrwać głód (jest to mechanizm odziedziczony po naszych prehistorycznych przodkach gdy jedzenie nie było dostępne codziennie i regularnie, czasem nie udało się nic upolować przez tygodnie i ludzie musieli przeżyć na bardzo skromnych zasobach żywieniowych). Po pierwsze zwalnia nasz metabolizm – zaczynamy spalać mniej kalorii aby zaoszczędzić jak najwięcej z tego co konsumujemy. Wolny metabolizm to najgorsze co możesz zrobić dla swojego organizmu ponieważ oznacza to że trudniej będzie Ci spalić konsumowane kalorie i będą się one łatwiej odkładały w formie tłuszczu. W następnej kolejności organizm wyłącza inne zbędne funkcje – drastycznie obniża się nasz poziom energii, jesteśmy senni i nie umiemy jasno myśleć. W kolejnym kroku tracimy funkcje rozrodcze – nasze ciało przestaje przygotowywać się do ewentualnej ciąży i tracimy miesiączkę (to bardzo częste zjawisko u kobiet które drastycznie się odchudzają i mają bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej). Nasze kości również cierpią na takiej diecie i znacząco się osłabiają co wynika z braku zbilansowanej diety oraz osłabienia mięśni ciała. Te wszystkie czynniki razem powodują że drastyczne odchudzanie jest niebezpieczne dla naszego organizmu, wywołuje więcej krzywdy niż korzyści i jest nie do utrzymania na dłuższy czas a zatem gdy tylko przerwiemy „dietę cud” wrócimy do poprzedniej wagi z nawiązką, ponieważ tym razem nasz metabolizm będzie wolniejszy (spowolniłyśmy go same poprzez głodówkę) i łatwiej będziemy przybierać na wadze.No dobrze, w takim razie w jaki sposób możemy bezpiecznie spalić tłuszcz? Cieszę się że pytasz :) Najbardziej bezpieczną i efektywną metodą jest trening siłowy. Jak to działa? Ćwiczenia z obciążeniem są impulsem dla budowy mięśni – nasze mięśnie dostają sygnał że zostały poddane nowemu obciążeniu i muszą się wzmocnić aby sprostać podobnym ciężarom w przyszłości. Wzrost tkanki mięśniowej bierze się z konsumowanego pokarmu, to oznacza że spożywane kalorie będą wykorzystywane przez organizm do budowy mięśni a nie odkładane w formie tłuszczu. Oczywiście wszystko zależy od tego ile kalorii spożywamy ogólnie i najbardziej efektywne rezultaty osiągniemy przy połączeniu treningów na siłowni z lekkim deficytem kalorii (ok 200-300 kcal poniżej naszego poziomu bazowego). Natomiast dla większości osób początkujących, które wcześniej nie miały styczności z siłownią, wystarczy samo rozpoczęcie treningów aby zainicjować rekompozycję ciała. Przy utrzymaniu regularności ćwiczeń (dla początkujących min 2 razy w tygodniu) szybko zauważysz zmiany w postaci zmniejszenia obwodów ciała i ogólnego kształtu sylwetki, a to dlatego że mięśnie zajmują mniej miejsca niż tłuszcz a nasze ciało skupia się na wzmacnianiu mięśni zamiast na odkładaniu kalorii w formie tkanki tłuszczowej.


2. Wzmocnienie kości i zmniejszenie ryzyka osteoporozy


Wraz z wiekiem nasze kości osłabiają się i zwiększa się ryzyko osteoporozy – szczególnie u kobiet. Co zrobić aby zadbać o zdrowie swoich kości? Odpowiedzią jest znowu – trening siłowy. W jaki sposób ćwiczenia z obciążeniem wzmacniają kości? Jak już wiemy, obciążenie mięśni jest dla nich impulsem do wzrostu – to oznacza że stają się mocniejsze i zwiększają swoją objętość. Mięśnie są przyczepione do kości i kiedy stają się mocniejsze, wywołują zwiększoną presję na kość, tzn ciągną kość do siebie, powodując tym samym jej adaptację.

Kości czując rosnącą presję, zwiększają swoją gęstość aby sprostać nowemu obciążeniu. To wszystko może brzmieć jak czarna magia ale tak naprawdę to nic innego jak tylko normalne procesy dostosowawcze naszego organizmu, z których możemy czerpać mnóstwo korzyści jeżeli będziemy umiejętnie nimi manipulować.


3. Przyspieszenie metabolizmu


Szybki metabolizm jest błogosławieństwem dla każdego kto go posiada, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dlaczego? Jeśli posiadamy efektywny metabolizm, oznacza to że jesteśmy w stanie spalić więcej kalorii podczas wykonywania codziennych czynności niż osoba z wolnym metabolizmem. Ale przyspieszony metabolizm nie jest bezpośrednim wynikiem treningu siłowego. Wynika ze zwieszenia masy mięśniowej co z kolei może zostać spowodowane jedynie ćwiczeniami z obciążeniem. W jaki sposób masa mięśniowa powoduje zwiększenie liczby spalanych kalorii? To bardzo proste, nasze mięśnie zwyczajnie potrzebują więcej energii dla utrzymania swojej wielkości niż np. tłuszcz. A więc posiadanie większej ilości tkanki mięśniowej to tak naprawdę polisa na przyszłość, zapewniająca stałe spalanie większej liczby kalorii (o ile utrzymamy tą tkankę poprzez regularne ćwiczenia siłowe). Oczywiście nie oznacza to że możesz spożywać nieograniczoną ilość pokarmów i nie przytyjesz. Oznacza to jednak że jesteś na uprzywilejowanej pozycji względem kogoś kto posiada więcej tkanki tłuszczowej niż mięśniowej, ponieważ Twój organizm będzie bardziej efektywnie spalał i wykorzystywał dostarczane mu kalorie.
4. Eliminacja wad postawy i chronicznego bólu


Słabe mięśnie są powodem wielu popularnych wad postawy jak np. lordoza (zbyt duże wygięcie odcinka lędźwiowego), kifoza (zaokrąglone ramiona i plecy) oraz ogólne problemy z postawą i chroniczne bóle wynikające z siedzącego trybu życia tzn ból karku, ból odcinka lędźwiowego itd. Jak omówiłam już wcześniej, mięśnie przyczepione są do kości, dlatego ich siła jest wyznacznikiem położenia kości, tzn. słabe mięśnie nie będą dobrze trzymać kości w ich prawidłowej pozycji. Mocne mięśnie natomiast, będą przyciągać kości na właściwą pozycję co ułatwi eliminację wad postawy. Spójrzmy najpierw na lordozę – to nadmierne wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, często wywołujące również ból dolnej części pleców. Wygięcie kręgosłupa wynika ze niewystarczająco silnych mięśni pośladków i brzucha – kręgosłup w tym miejscu nie ma wystarczającego czynnika siłowego który utrzymałby go na miejscu. Wzmocnienie mięśni brzucha oraz pośladków, pociągnie kręgosłup do prawidłowej pozycji.Podobnie kifoza – słabe mięśnie pleców i napięte mięśnie klatki piersiowej (wynikające z naszej codziennej postawy gdy siedzimy przy komputerze lub przeglądamy media społecznościowe na telefonie) faworyzują zaokrąglenie pleców i ramion ponieważ nie ma bodźca który utrzymałby kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Wzmocnienie mięśni kręgosłupa i rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej pozwoli nam znowu cieszyć się prawidłową postawą i wyeliminować chroniczny ból karku.5. Zwiększone poczucie własnej wartości


Trening siłowy jest źródłem ogromnej satysfakcji i zwiększenia poczucia własnej wartości, a to dlatego że rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni jest dla wielu osób wyjściem ze strefy komfortu i zmierzeniem się z lękiem przed nowym i nieznanym. Takie doświadczenie wzmacnia nas nie tylko fizycznie ale także psychicznie. Pokonywanie nowych barier, uczenie się nowych ćwiczeń i podnoszenie coraz większego ciężaru jest dla nas znakiem że stać nas na więcej niż myśleliśmy, i to we wszystkich aspektach naszego życia.Co gdybym powiedziała Ci że za rok będziesz w stanie zrobić przysiad z obciążeniem równym Twojej wadze ciała? Nierealne? A jednak to właśnie (i wiele więcej) osiągają moi klienci po nawet krótszym czasie treningów ze mną i są zazwyczaj zaskoczeni że to w ogóle jest możliwe. A co gdybym powiedziała Ci że za rok będziesz na pozycji managera w swojej firmie lub otworzysz własny biznes? Niemożliwe? Tak samo jak w przypadku przysiadów, całkowicie realne! Doprowadzi Cię do tego praktyka, samozaparcie oraz dobrze przygotowany plan działań. Nasze sukcesy w treningach często przykładają się na sukcesy w życiu zawodowym a także osobistym. Zwiększona siła mięśni to również zwiększona siła psychiczna i samozaparcie.

Trening siłowy niesie za sobą mnóstwo korzyści dla osób które wykonują go regularnie. Dlatego jestem ogromną zwolenniczką tej formy aktywności i każdej z was gorąco polecam ćwiczenia na siłowni. Niezależnie od tego jaki jest Twój poziom zaawansowania czy cel – dobry trener będzie w stanie umiejętnie ułożyć plan treningowy dla Twoich indywidualnych potrzeb.Niezależnie od tego czy przekonałam Cię do siłowni czy też nie – moim celem było pokazanie Ci, że ćwiczenia z obciążeniem mają wiele korzyści zdrowotnych i są dobre dla każdego. Czasy kiedy siłownia była tylko zarezerwowana dla Mariusza Pudzianowskiego i jego kolegów to przeszłość – siłownia jest dla nas wszystkich i wszyscy mamy prawo do korzyści wynikających z tego trybu aktywności. A więc jeśli nigdy nie spróbowałaś takiej formy ćwiczeń – daj sobie szansę, spróbuj a być może okaże się że odkryłaś swoją nową pasję i sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki oraz zdrowia ( tak jak było to w moim przypadku). Jestem wdzięczna losowi który popchnął mnie w stronę siłowni ponieważ naprawdę zmieniła ona moje życie na wszystkie wymienione wyżej 5 sposobów. Dlatego teraz chcę podzielić się z Tobą moim odkryciem i pomóc Ci znaleźć właściwą ścieżkę.


37 wyświetlenia
Bądź najlepszą wersją siebie!

© 2020 by Marcelina Drymer Fitness