Jaka jest najlepsza pora dnia na trening?

Aktualizacja: mar 7


Istnieje mnóstwo często sprzecznych ze sobą opinii na temat tego jaka jest najlepsza pora dnia na ćwiczenia.


W pogoni za jak najlepszymi rezultatami, staramy się wyeliminować wszystkie potencjalne czynniki które uniemożliwiłyby progres jak np. niewłaściwa pora ćwiczeń.


Ale czy naprawdę to KIEDY trenujemy ma znaczenie?


Może najważniejsze jest to JAK wygląda nasz trening a nie pora dnia?


Wyniki badań naukowych nie są niestety jednoznaczne i wskazują na różne pory dnia jako najlepszy moment do wykonania treningu. Według artykułu naukowego z 2013 roku, zdolność do wysiłku wytrzymałościowego jest większa u osób trenujących rano niż wieczorem.


Ponadto, udowodniono również zwiększoną wydajność beztlenową u grupy osób wykonujących trening oporowy w godzinach porannych. A więc czy to oznacza że powinniśmy wszyscy nastawić budziki na 5 rano i pędzić na trening tuż po przebudzeniu?


Nie tak szybko.


Inne badania wskazują z kolei na wieczorną porę jako idealną do ćwiczeń. Testy zostały przeprowadzone najpierw na myszach a następnie na ludziach i pokazano że wieczorny trening jest efektywniejszy a nasze zużycie tlenu jest znacząco mniejsze niż gdy ćwiczymy w godzinach porannych.


„Ok, co w takim razie mam zrobić? Kiedy powinnam trenować?” – zapytasz.

Odpowiedź na to pytanie nie jest i nigdy nie będzie jednoznaczna, ponieważ zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie.


Owszem, prawdą jest że nasz organizm jest zawsze bardziej pobudzony rano, ze względu na to że po przebudzeniu ciało podnosi swoją temperaturę i produkuje kortyzol aby rozbudzić nas i zmienić tryb z nocnego na dzienny.

To może oznaczać że teoretycznie powinniśmy mieć więcej energii rano niż o innej porze dnia.


Jednak, jeśli należymy do osób które późno kładą się spać, nastawienie budzika na 5 czy 6 rano aby wybrać się na trening nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ będziemy najprawdopodobniej wykończone po zaledwie kilku godzinach snu i nasz trening nie będzie najbardziej efektywny. W takim wypadku możemy albo postarać się zmienić nawyki i kłaść się spać wcześniej, albo jeśli nasze codzienne obowiązki na to nie pozwalają – przesunąć porę ćwiczeń.Jak udowodniono w powyższych badaniach, treningi wieczorne również uważane są za efektywne i prawdopodobnie mają tyle samo korzyści co poranne.

Dlatego, jeśli nie ma znaczenia o której porze będziesz ćwiczyć, wybierz to co współgra najlepiej z Twoim planem dnia.


Jeśli masz ten luksus że możesz wybrać kiedy trenujesz i zastanawiasz się na co się zdecydować – przetestuj różne pory i zobacz co najbardziej Ci pasuje. Najpierw przez 2 tygodnie trenuj rano, następnie 2 tygodnie w południe a w ostatniej kolejności 2 tygodnie w porze wieczorowej.

Po takim eksperymencie będziesz w stanie zdecydować jaką porę ćwiczeń wybrać tak abyś miała najwięcej energii i aby Twoje treningi były efektywne.


Wiele z nas nie ma jednak takiego wyboru i jesteśmy w stanie wcisnąć trening jedynie o porannej, wieczornej lub lunchowej porze. Ale to nie ma takiego znaczenia, najważniejsze żebyśmy wykorzystały ten czas który mamy jak najlepiej i pamiętały o kilku prostych zasadach:


- nie ćwicz bezpośrednio po posiłku – daj sobie minimum 60 min po posiłku zanim weźmiesz się za trening

- jeśli Twój grafik wymusza poranne treningi – staraj się kłaść spać jak najwcześniej aby zwiększyć wydolność i siłę podczas porannych ćwiczeń

- jeśli natomiast jedyną możliwością są dla Ciebie wieczorne ćwiczenia, postaraj się aby to nie było bezpośrednio przed snem, ponieważ zwiększona adrenalina utrudni Ci zaśnięcieJakąkolwiek porę dnia wybierzesz na swoje treningi, spraw aby stało się to Twoim nawykiem i postaw na regularność. Najlepszy moment na ćwiczenia jest wtedy kiedy masz na nie czas.

I nawet jeśli w przyszłości ukażą się kolejne badania faworyzujące daną porę dnia jako najlepszą do ćwiczeń, nie powinnaś się tym za bardzo przejmować, ponieważ dużo lepiej jest wykonać trening wtedy kiedy możesz, niż nie zrobić nic tylko dlatego że nie możesz znaleźć czasu na siłownię o tej „idealnej porze”.


Jeśli masz dodatkowe pytania lub chciałabyś podzielić się ze mną swoją opinią, zostaw komentarz lub napisz do mnie:

Email: marcelina.drymer@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/marcelinadrymerfitness

Instagram: @marcelinadrymerfitness

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/marcelina-drymer/

104 wyświetlenia
Bądź najlepszą wersją siebie!

© 2020 by Marcelina Drymer Fitness