Jak zacząć ćwiczyć?


1. Określ swój cel

2. Wybierz formę aktywności

3. Przygotuj plan działań

4. Bądź cierpliwa


Chciałabyś zacząć regularnie trenować ale nie wiesz jak? Od dawna planujesz zmianę stylu życia ale wydaje się to zbyt trudne i niemożliwe do zrealizowania? A może już kilka razy zaczynałaś treningi ale za każdym razem się poddawałaś?

Chcę żebyś wiedziała że nie jesteś sama i że wiele z nas przechodzi przez ten sam problem i te same wątpliwości gdy podejmujemy decyzję o zmianie naszych nawyków. Dlatego chciałabym się z Tobą podzielić sprawdzonymi poradami które pomogą Ci wytrwać w postanowieniu regularnych treningów i znaleźć motywację nawet w najtrudniejszych momentach.Po pierwsze – zastanów się jaki jest Twój cel, ponieważ to on będzie decydował o tym jaki typ ćwiczeń wybierzesz oraz pomoże Ci pozostać przy Twoim postanowieniu regularnej aktywności fizycznej.

Polecam Ci abyś wybrała długoterminowy cel jak np. polepszenie kondycji swojego zdrowia (obniżenie ciśnienia albo walka z cukrzycą) czy konkretne założenie co do osiągnięć treningowych – np. przysiad z ciężarem Twojego ciała na plecach. To wszystko są ambitne cele ale jak najbardziej wykonalne, a sam proces prowadzący do ich osiągnięcia, zapoczątkuje całkowitą przemianę wewnętrzną i zewnętrzną. Dodatkowo, posiadanie jasno określonego celu pomoże Ci trzymać się planu nawet gdy utracisz motywację i popchnie Cię do działania.Następnie wybierz formę aktywności która sprawia Ci przyjemność ale jednocześnie jest ukierunkowana w stronę osiągnięcia zamierzonych rezultatów. To znaczy – załóżmy że uwielbiasz chodzić na poranne zajęcia jogi aby zacząć dobrze dzień. Super, to jest na pewno świetna forma aktywności i kontynuuj to co lubisz, ale również zastanów się czy joga doprowadzi Cię do końcowego celu. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie kilku kilogramów, prawdopodobnie powinnaś dodać także inną formę aktywności np. trening siłowy.

Joga i trening z obciążeniem świetnie się nawzajem uzupełniają.


gif

A więc nie chcę abyś wykluczała to co lubisz, chciałabym jedynie abyś większość swojej energii skupiła na formie aktywności która jest w bezpośredniej korelacji z Twoim celem treningowym.


Bardzo ważnym etapem w osiągnięciu sukcesu, jest przygotowanie planu. Nie mówię tylko o sporcie ale także o życiu zawodowym i osobistym. W każdej dziedzinie naszego życia, bez wyjątku, dobrze przygotowany plan jest kluczem do sukcesu.

A więc dlaczego miałoby być inaczej w przypadku treningów? Kiedy określisz jasno swój cel do którego dążysz oraz narzędzie którym będziesz się posługiwać (tzn rodzaj aktywności fizycznej: bieganie, trening siłowy, pływanie, zajęcia ze stepem itd.), w następnej kolejności musisz poświęcić czas na skomponowanie planu działania tzn programu treningowego. W tym celu możesz poprosić o pomoc trenera personalnego lub spróbować samej ułożyć program bazując na informacjach znalezionych w internecie (obecnie można znaleźć mnóstwo darmowych informacji na tematy sportowo-treningowe, trzeba jedynie uważać na jakość tych informacji).Brak planu to plan na porażkę, a więc zadbaj o to aby zacząć treningi przygotowana, z konkretnym planem ćwiczeń, tak abyś mogła w każdej chwili ocenić swoje postępy oraz na jakim etapie drogi do celu się znajdujesz.


Pamiętaj również, abyś nie była dla siebie zbyt wymagająca. Oczywiście, aby osiągnąć zamierzone rezultaty musisz dawać z siebie jak najwięcej i dbać o regularność treningów, jednak pamiętaj że nie od razu Rzym zbudowano i wszystko zajmuje trochę czasu. A więc jeżeli po miesiącu czujesz się zawiedziona że nie widzisz postępów tak szybko jakbyś chciała – daj sobie czas.

Rezultaty na pewno się pojawią, ale na wszystko potrzeba czasu. Wywieranie na siebie zbyt dużej presji może łatwo doprowadzić do utraty motywacji i negatywnego nastawienia do sportu. A przecież treningi mają być dla Ciebie przyjemnością i chcemy aby stały się one nieodłączną częścią życia, czymś co już na zawsze zagości w Twoim tygodniowym planie zadań. Tylko wtedy gdy zmienisz swoje nastawienie z „obowiązku” na „styl życia”, osiągniesz długoterminowy sukces.


Potraktuj sport jako przygodę na całe życie, a już nigdy nie będziesz się zmagać z brakiem motywacji do ćwiczeń.


Nie myśl o treningu i ogólnie aktywności fizycznej, jako o żmudnym obowiązku ale jako o nieodłącznym elemencie Twojego dnia, czymś co pozwoli Ci na długie lata cieszyć się zdrowiem i sprawnością. A więc jeśli wahasz się czy zacząć ćwiczyć i kiedy – po prostu zacznij.


Nie mogę obiecać że będzie szybko i bezboleśnie, ale mogę obiecać że zmienisz się nie do poznania, od wewnątrz i na zewnątrz.


Bądź najlepszą wersją siebie!

© 2020 by Marcelina Drymer Fitness